Familien er det vigtigste, vi har. KD vil styrke fællesskabet på tværs af generationerne. I det gode liv har vi tid til hinanden, tid til ældre, tid til børn.
DEN GODE BARNDOM VARER HELE LIVET
Familie er at være der for hinanden på tværs af generationer – hele livet.
KD har som det første parti lavet Børnenes Finanslov. For at give reel frihed til at skabe en bedre hverdag for familierne.
Børn skal ikke vokse op i fattigdom. KD vil støtte udsatte familier og fjerne kontanthjælpsloftet.
KD vil sikre børnecheck til alle børn. Børnechecken må ikke modregnes i sociale ydelser.
Børn har ret til forældre, uanset etnicitet. KD vil sikre, at flygtningebørn kan være sammen med deres forældre.
Barselsorloven forlænges til 18 måneder. Forældrene skal frit kunne dele barslen mellem sig.
KD vil indføre tilskud til hjemmepasning af egne børn svarende til 85% af prisen på en institutionsplads.
Mere tid og nærvær i institutionerne. Der skal være mindst en voksen til 3 børn under 2 år og en voksen til 6 børn på 3-6 år.
KD vil afskaffe krav om individuelle læreplaner i institutioner og skoler.
Gratis og anonym forældrerådgivning til alle. Det giver mulighed for at skabe et bedre familieliv.
I tilfælde af skilsmisse skal der være mægling, der sikrer barnets tarv.
UDDANNELSE
Børn har ret til fællesskab og fritid uden for skolen med kortere skoledage og mere tid til frivillige foreninger.
KD vil kæmpe for et skole- og uddannelsessystem med vægt på trivsel, dannelse og demokrati.
Trivsel er en forudsætning for god indlæring. KD vil bekæmpe stress i uddannelsessystemet og styrke de studerendes faglige, sociale og personlige udvikling.
KD vil respektere lærernes faglighed og give dem frihed til selv at styre deres forberedelse.
KD vil give den enkelte skole frihed til at lærere, pædagoger, forældre og elever har indflydelse på skolen.
ARBEJDSLIV
Ret til fri på børns sygedage i op til 30 dage om året med 80 % løn – efter svensk forsikringsmodel.
Vi vil sikre ret til deltid for alle på arbejdsmarkedet.
KD vil et arbejdsmarked med mindre stress, færre sygedage og høj arbejdslyst.
Arbejdsmarkedet skal være familievenligt, fleksibelt og med plads til forskellighed.
KD vil sikre, at enlige forældre ikke kan tvinges til at søge arbejde på skæve tidspunkter.
KD vil hæve beskæftigelsesfradraget.
Pension er et fælles ansvar for familien. Derfor skal par frit kunne fordele den mellem sig på optjeningstidspunktet.